تاریخچه و آداب و رسوم جشن کریسمس
بازدید 761
۰

تاریخچه و آداب و رسوم جشن کریسمس

کریسمس یعنی چه؟

کریسمس جشنی بر پایه ارزش‌های مسیحیت است اما از آنجایی که تاریخ تولد حضرت مسیح کاملا مشخص نیست و هنوز هم در رابطه با زمان ولادت ایشان تردیدهای بسیاری وجود دارد، روز کریسمس، روز واقعی تولد حضرت مسیح نیست. هر چه بیشتر به تاریخ این جشن و پیدایش آن بنگریم، متوجه خواهیم شد که کریسمس یک جشن کاملا مذهبی نیست و تنها بهانه‌ای برای برابری بخش‌های مختلف جامعه و با هم بودن خانواده‌ها بوده است. با ما در بخش سبک زندگی مجله سبک خاص همراه باشید.

کریسمس در چه تاریخی برگزار می شود؟

مراسم در روز ۲۵ دسامبر هر سال توسط مسیحیان کاتولیک، پروتستان و ارتدوکس برگزار می‌شود. این جشن ۱۲ روزه است و تا ششم ژانویه ادامه دارد. کریسمس ۲۰۲۳ با روز ۴ دی ۱۴۰۱ مصادف شده است.

تفاوت کریسمس و آغاز سال نوی میلادی

جالب است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند که Christmas همان سال نوی میلادی است و کریسمس را با سال نو اشتباه می‌گیرند، کریسمس و آغاز سال نوی میلادی، دو روز مجزا هستند؛ آغاز سال نوی میلادی برابر با اول ژانویه است.

جشن کریسمس

جشن کریسمس

رسوم کریسمس

مسیحیان آداب و رسوم خاصی را مثل خواندن آهنگ‌های ویژه کریسمس، هدیه دادن، تزئین درخت کریسمس، تزئین خانه‌ها و خیابان‌ها، پختن غذا و خوراکی‌های ویژه، فرستادن کارت تبریک به عزیزان، اجرای نمایش تولد عیسی مسیح و … برای برپایی جشن کریسمس انجام می‌دهند.

تزئینات کریسمس

 • گوی‌های تزئینی

گوی‌های سبز، نماد طبیعت، گوی‌های قرمز نمادی از خون مسیح و گوی‌های طلایی، سمبلی از ثروت هستند.

 • حلقه پشت در

مردم در این ایام پشت درهایشان، حلقه‌ای گیاهی و سر سبز به یاد تاج عیسی مسیح می‌آویزند.

 • جوراب های کریسمس

یکی دیگر از تزیینات مهم این روزها، جوراب های کریسمسی هستند که بر روی شومینه ها آویزان می شوند. با فرا رسیدن کریسمس، خانواده ها به فرزندان شان می گویند که اگر بچه خوبی باشند، بابانوئل برای شان کادو می آورد و این کادوها را در جوراب های آویزان کنار شومینه می گذارد. البته این تنها یک داستان سرگرم کننده برای هیجان انگیز کردن کریسمسِ کودکان است و پدر و مادرها، شب از فرصت استفاده می کنند و خودشان دور از چشم فرزندان شان، جوراب های کنار شومینه را با کادوهای کریسمسی پر می کنند.

 • درخت کریسمس

از مهم‌ترین رسم هایی که در جشن کریسمس باید رعایت کرد، تزئین درخت کریسمس است. از آنجایی که درخت یکی از نمادهای مهم و همیشه سبز این جشن است، از درخت‌های همیشه سبزی مثل کاج و صنوبر برای درخت کریسمس استفاده می‌شود. درخت کریسمس را با استفاده از گوی‌های رنگی شیشه‌ای، ریسه‌های نور، روبان‌های سبز و قرمز، آبنبات‌های عصایی و شیرینی‌های زنجبیلی و تک ستاره‌ای به عنوان نمادی از تولد حضرت مسیح، تزئین می‌کنند.

کارت تبریک کریسمس

فرستادن کارت تبریک به عزیزان، از جمله دیگر آداب جالب کریسمس است و فرستادن و دریافت این کارت ها از چند هفته پیش از شروع جشن آغاز می شود. هر فرد به اعضای خانواده و دوست و آشنایانش کریسمس را تبریک می گوید و کمی از حال و روز خود می نویسد.

بابانوئل کریسمس

بابانوئل یا پاپانوئل به پیرمردی با ریش‌های سفید و لباس قرمز گفته می‌شود که معمولاً یک کیسه پر از هدیه برای بچه‌ها به همراه دارد و برای بچه‌های خوب در روز جشن کریسمس یا شب قبل از آن هدیه می‌آورد.

سرود و موسیقی کریسمس

سرودهای متعددی درباره کریسمس وجود دارد که قدمت کهن ترین آن ها به زمان رومی ها و قرن چهارم میلادی باز می گردد. در حال حاضر ترانه های مدرنی هم برای این جشن می سرایند؛ اما سرودهای کهن را اسقفان اعظم نوشته اند و هنوز هم خوانده می شوند.

هدیه های کریسمس

خرید و دریافت هدایا هم قسمت مهمی از جشن کریسمس هستند و هر کسی بنابر عقاید و سلیقه خود این هدیه ها را تهیه می کند. رسم هدیه دادن در کتاب مقدس مسیحیان نیز آمده و گفته شده خداوند به بندگانش هدیه می دهد. در این ایام، بسیاری از مسیحیان، علاوه بر عزیزان شان به فقرا نیز توجه ویژه ای دارند.

اجرای نمایش تولد عیسی مسیح

با فرا رسیدن ایام کریسمس، علاوه بر گروه هایی که موسیقی های کریسمسی را می خوانند، عده ای هم سرگرم بازسازی تولد عیسی مسیح هستند و توجه رهگذران را به خود جلب می کنند. این نمایش ها که بی شباهت به اجرای تعزیه در کشورمان نیستند، تاریخچه ای طولانی دارند.

غذا و خوراکی های کریسمس

در کشورهای گوناگون غذاهای متفاوتی سرو می شود و نمی توان یک نوع خوراکی خاص را به عنوان غذای کریسمس به حساب آورد؛ اما برای آشنایی بیشتر شما عزیزان با غذاهای کریسمس در این بخش به معرفی برخی از خوراکی های رایج تر برای کریسمس می پردازیم:

 • خوراک بوقلمون

شاید تا الان با خودتان فکر می کردید که بوقلمون تنها باید در سفره های روز شکرگزاری باشد؛ اما این طور نیست. بوقلمون یکی از غذاهای محبوب به ویژه در کشورهای غربی ست که در مناسبت های مختلف مانند روز شکرگزاری، کریسمس و شب سال نو تهیه می شود و از اهمیت خاصی برخوردار است. در ایتالیا ماهی، در اتریش و آلمان گوشت بره، و در فرانسه صدف به‌عنوان غذای کریسمس بر سر سفره‌ها حضور پرشوری دارند.

 • نان زنجبیلی

این نان ها را با موادی چون زنجبیل، دارچین، جوز و میخک طعم دار و با عسل، شکر یا شیره شیرین می شوند. معمولا این نان ها را به شکل انسان می سازند و بهشان آدمک های زنجبیلی می گویند.

 • کیک میوه

اگرچه نام این خوراک، کیک میوه است اما از خشکبار هم می توان در آن استفاده کرد. معمولا بر روی این کیک را با مارمالاد زرد آلو و یا میوه های خشک شده تزیین می کنند.

 • کوکی های کریسمس

طعم کوکی های کریسمسی هیچ تفاوت خاصی با شیرینی و یا بیسکوییت های معمولی ندارد و می توان آن را با مواد متفاوتی درست کرد، این کوکی‌های خوشمزه و متنوع را با قالب‌های نمادهای کریسمسی درست می‌کنند؛ مثل درخت و بابانوئل، و با رنگ‌های سبز و قرمز.

 • آبنبات های عصایی

این آبنبات ها معمولا سفید و قرمز هستند و همانطور که از نام شان پیداست، شکل “عصا” دارند. اصولا این آبنبات ها با اسانس نعنا طعم دار می شوند. آبنبات های عصایی در کریسمس بسیار پرطرفدارند و در هرجایی، حتی روی درخت کریسمس نیز به چشم می خورند.

کریسمس در ایران

در ایران اما تاریخ کریسمس به شب یلدا و بلندترین شب سال نزدیک است. و در این روزها، حال و هوای یلدا و سال نوی میلادی با هم ترکیب شده. ایرانیان مسیحی و ارامنه داخل ایران، این روز را در محله‌های مختلف و در شهرهای بزرگی مانند تهران، اصفهان، ارومیه و تبریز جشن می‌گیرند.

کریسمس در ایران چه تاریخی است؟

کریسمس در ایران بر اساس تقویم ارامنه ایران همزمان با روز ۶ ژانویه (۱۶ دی‌ماه ۱۴۰۰) است. اما در سایر کشورهای مسیحی جهان، جشن روز کریسمس ۲۵ دسامبر (۴ دی‌ماه ۱۴۰۰) برگزار می‌شود.

غذای کریسمس در ایران

در حالی که سایر مسیحیان جهان شب کریسمس را با خوراک بوقلمون شکم‌پر جشن می‌گیرند، ارامنه ایران، سبزی پلو با ماهی به همراه کوکوی سبزی بر سر میز شام کریسمس‌شان سرو می‌کنند. این غذای کاملا ایرانی با دسری از شیرینی‌های پیروک و گاتا که این روز‌ها در هر شیرینی‌فروشی می‌توان آن را یافت همراه می‌شود.

آداب کریسمس در ایران

خانواده‌های ارمنی پس از خوردن شام مخصوص کریسمس به کلیسا می‌روند و به گفت‌وگو و روبوسی با یکدیگر می‌پردازند. کشیش‌ها در محراب مشغول دعا خواندن می‌شوند و شمع‌های روشن کلیسا فضایی آرام و رویایی به کلیسا می‌بخشند. مسیحیان تا نیمه‌شب کنار یکدیگر می‌مانند. درست تا زمانی‌‎که ناقوس کلیسا در ساعت ۱۲ به صدا درآید. در این لحظه همه در سکوتی محض به آسمان نگاه کرده و مشغول راز و نیاز با خدای خود می‌شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

سبک خاص

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *