معرفی انواع آینه و کاربرد آنها
بازدید 984
۰

معرفی انواع آینه و کاربرد آنها

آینه

آینه وسیله‌ای است که به دلیل ویژگی خاص سطح خود، تصویر اجسام را بازتاب می‌کند. تصویری که انواع آینه ها نشان می‌دهند، به نسبت فاصلۀ جسم از آن‌ها و مشخصات آن، ممکن است تصویر متفاوتی باشد. آینه از قدیم در زندگی انسان نقش مهمی داشته و استفاده‌های زیادی از آن شده است. شاید از خود بپرسید علت دیده‌شدن تصویر اجسام در آینده چیست. برای پاسخ به این سوال باید گفت که آینه با بازتاب نوری که به شی می‌تابد، قادر است تا آن را نمایش دهد. آینه ها در بسیاری از کاربردهای مختلف استفاده می شوند. آنها اغلب برای دیدن خود یا محیط اطراف استفاده می شوند. آنها همچنین در بسیاری از وسایل دیگر مانند تلسکوپ ها و دوربین ها استفاده می شوند. آینه ها همچنین در هنر و معماری استفاده می شوند. با ما در بخش معماری و دکوراسیون سبک خاص همراه باشید.

انواع آینه

انواع آینه بر اساس شکل سطح آن به دو دسته تقسیم می شوند:

  • آینه های تخت

قطعه شیشه صافی که پشت آن به وسیله ی نقره یا جیوه اندود شده است و به خوبی نور را بازتاب می کند.

ویژگی های تصویر در آینه تخت : ۱. تصویر مجازی است.( تصویری که پرتوهای مجازی در پشت آینه به وجود می آید وفقط به علت بازتاب نور به وسیله آینه در پشت آینه به نظر می رسد. تصویر مجازی وجود خارجی ندارد و بر روی پرده تشکیل نمی شود.)

۲. تصویر هم اندازه ی جسم است. ۳. تصویر برگردون (وارون جانبی)است. (یعنی سمت راست جسم در تصویر سمت چپ است و بالعکس. )

۴. تصویر مستقیم است. (یعنی بالاترین نقطه جسم بالاترین نقطه در تصویر و پایینی ترین نقطه در جسم پایین ترین نقطه در تصویر است. ) ۵.فاصله جسم تا آینه با فاصله تصویر تا آینه برابر است.

کاربرد آینه تخت : این نوع آینه ها در منازل، مغازه ها و آرایشگاه ها به کار برده می شوند.

آینه منزل

آینه منزل

آینه تخت

آینه تخت

آینه

آینه

  • آینه های کروی

قسمتی از سطح یک کره یا استوانه که سطح درونی یا بیرونی آن نقره یا جیوه اندود شده باشد و سطح دیگر بازتاب کننده نور می باشد. این آینه ها دارای سطح کروی هستند. آینه های کروی به دو دسته محدب و مقعر تقسیم می شوند.

آینه های محدب

آینه های مقعر

 آینه مقعر یا کاو : اگر سطح داخلی آینه بازتاب کننده باشد، به آن آینه کاو می گویند.مثل داخل کفه قاشق. سطح این آینه ها به سمت داخل خمیده است. تصویر در آینه های مقعر بسته به فاصله جسم تا آینه می تواند مجازی، مستقیم یا وارونه باشد. آینه های مقعر در دندانپزشکی، پروژکتورها ، چراغ قوه ها، پشت لامپ چراغ های اتومبیل و … کاربرد دارند.

آینه مقعر

آینه مقعر

علاوه بر این، آینه ها بر اساس مواد تشکیل دهنده نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخی از مواد رایج مورد استفاده در تولید آینه ها عبارتند از:

  • آینه های شیشه ای

این آینه ها از شیشه ساخته شده اند و دارای پوششی از آلیاژ فلزی هستند. آینه های شیشه ای رایج ترین نوع آینه هستند و در کاربردهای مختلفی از جمله خانگی، تجاری و صنعتی استفاده می شوند.

آینه های شیشه ای

آینه های شیشه ای

آینه شیشه ای

آینه شیشه ای

  • آینه های فلزی

این آینه ها از فلز ساخته شده اند و دارای پوششی از آلیاژ فلزی هستند، آنها می توانند از طلا، نقره یا آلومینیوم ساخته شوند. آینه های فلزی معمولاً در کاربردهای خاص مانند دندانپزشکی و جراحی استفاده می شوند.

آینه جراحی

آینه جراحی

  • آینه های پلاستیکی

این آینه ها از پلاستیک ساخته شده اند و دارای پوششی از آلیاژ فلزی هستند. آینه های پلاستیکی سبک و بادوام هستند، آنها اغلب در چراغ های جلوی اتومبیل استفاده می شوند همچنین در وسایل نقلیه و تجهیزات نظامی استفاده می شوند.

چراغ جلوی اتومبیل

چراغ جلوی اتومبیل

آینه پلاستیکی

آینه پلاستیکی

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

سبک خاص

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *