انواع رایحه‌های عطر​
بازدید 333
۰

معرفی انواع رایحه عطر مردانه و زنانه

عطر چیست؟

عطر در واقع ترکیبی از روغن‌ها، مواد معطر و تثبیت کننده‌ها است. این ترکیبات در نهایت رایحه‌ای دل‌پذیر و آرامش بخش برای انسان و سایر اجسام زنده ایجاد می‌کنند. با ما در بخش دنیای مد مجله سبک خاص همراه باشید.

انواع رایحه‌ عطر​

اینکه چرا برخی از عطرها به مشام ما خوش می آیند و برخی‎ نه، یک سوال بی ‎جواب است. اما می‎توان آن را به شخصیت، ذهنیت، گذشته و اتفاقاتی که در زندگی‎مان رخ داده است مربوط بدانیم. افرادی که طراح عطرهای مختلف هستند، سعی می‎کنند تا با ترکیب رایحه های مختلف، عطر‎های خوشبویی را بسازند. اما خوب است بدانیم که عطرها سه مشخصه ی اصلی دارند که در رایحه آن‎ها موثر است. این سه مشخصه شامل طبع عطر، رایحه ی عطر و گروه بویایی آن است.

طبع عطر چیست؟

برای شناخت انواع رایحه عطر نیاز است که با طبع عطرها نیز آشنا شوید. عطرها از لحاظ طبع به دو دسته تقسیم می‏شوند:

 • عطرهای گرم

این عطرها از عود، عنبر، چوب صندل، کهربا، دارچین و غیره تولید شده و بهتر است که آن‎ها را در فصول سرد سال استفاده کرد. در واقع به عطرهایی که دارای طبع و خصوصیات گرمابخش هستند، عطرهایی با طبع گرم می گویند.

عطرهای گرم

عطرهای گرم

 • عطرهای سرد

این عطرها از مرکبات و برخی گیاهان با طبع سرد ساخته شده ‎اند و بهتر است که در فصول گرم سال از آن استفاده شود.

عطرهای سرد

عطرهای سرد

رایحه عطر چیست؟

عطرها می‎توانند رایحه های مختلفی داشته باشند که شامل موارد زیر است:

 • عطر شیرین

پرطرفدارترین رایحه بین عطرهاست و خانم‎ها جزء طرفداران اصلی این رایحه هستند. رایحه کاراملی، شکلاتی، رز، یاس، انواع چوب ها و ادویه های شیرین در این دسته قرار می‎گیرند. از این عطرها می‎توان هم در مناسبت ‎های دوستانه و هم رسمی استفاده کرد. استفاده از این عطرها برای فصول سرد سال گزینه بهتری است.

عطر شیرین

عطر شیرین

 • عطر تلخ

به عطرهایی که عاری از هر گونه رایحه شیرین باشند، عطر تلخ می‌گویند. عطرهای تلخ نیز از پرطرفدارترین انواع رایحه عطر هستند که بیشتر بین مردان و زنان کلاسیک پوش و خاص‎ مورد توجه قرار می‎گیرد. رایحه قهوه، دارچین، چوب سوخته، اکالیپتوس، نعناع، ریشه گیاهان و غیره در این دسته قرار می‎گیرند. عطر تلخ گزینه مناسبی برای مراسم ‎های رسمی و قرارهای عاشقانه است.

عطر تلخ

عطر تلخ

 • عطر ترش

در ساخت عطر ترش از مرکبات، میوه‎های ترش و انواع توت الهام گرفته می‏شود. عطرهای ترش نمادی از شادابی و جسارت هستند و احساس سرزندگی را به فرد القا خواهند کرد. اصولا افرادی که به تیپ‎ های کژوال (استایل غیر رسمی) علاقه دارند، از عطر ترش استفاده می‎کنند. این عطرها برای فصول گرم سال مناسب هستند. عطرهایی با رایحه ترش، طعمی بیش از حد تیز، گزنده و نامطبوع (مانند سرکه یا اسید استیک) دارند که گاهی اوقات با عطر و بوی قهوه همراه است.

عطر ترش

عطر ترش

 • عطر تند

از کم طرفدارترین انواع رایحه عطر است که برای ساخت آن‎ها از کهربا، عنبر، رزین ها، صمغ ها، دارچین، فلفل، میخک و زنجبیل استفاده می‏شود. این عطرها بایستی محدود و کاملا بادقت استفاده شوند تا حالت آزاردهنده به خود نگیرند. حتی در برخی از موارد در ترکیبات عطرهای تند، می‌توانید رایحه شکلات تلخ و عناصر قهوه را نیز پیدا کنید. عموما از این عطرها در مراسم های رسمی در فضای باز استفاده می‏شود. عطرهای تند اغلب محرک و انرژی زا در نظر گرفته می شوند. این رایحه به دلیل گرم بودن و گیرایی، بهتر است در مجالس غیر رسمی و دوستانه استفاده شود.

عطر تند

عطر تند

گروه بویایی عطر چیست؟

اگر بخواهیم به شکل حرفه ای تر در مورد انواع رایحه عطر چیزهایی بدانیم بایستی با گروه بوبایی عطرها نیز آشنا شویم. اصولا عطرها در گروه های بویایی زیر قرار می‎گیرند:

 • عطر با رایحه گل

عطرهای با رایحه گل شیرین و گرم هستند و برای ساخت آن‎ها از گل هایی همچون گل یاس، رز ، زنبق،  اسطوخودوس و مریم گلی استفاده می‏شود. گاهی اوقات در برخی عطرها از ترکیب یک گل و گاهی نیز از ترکیب چندین گل استفاده می‌شود که در نهایت تمامی آنها بوی لطیف و شامه نوازی دارند. عطرهای با رایحه گل عموما تحت عنوان عطرهای شیرین و رمانتیک شناخته می‌شوند و رایحه آنها نیز کاملا زنانه است. نکته جالب درباره موارد استفاده از عطرهای با رایحه گل این است که در تمامی مکان‌ها و موقعیت‌ها می‌توانید از آنها استفاده کنید.

عطر با رایحه گل

 • عطر با رایحه مرکبات

عطرهای مرکباتی اغلب تازه و طراوت بخش در نظر گرفته می شوند. عطر با رایحه مرکباتی یکی دیگر از قدیمی‌ترین و پرطرفدارترین انواع رایحه عطر است که بویی تقریبا گرم و تند دارند. برای ساخت این رایحه معمولا از میوه‌هایی چون لیمو، نارنگی، انبه، سیب و هلو استفاده می‌شود. رایحه مرکباتی بسیار شبیه به رایحه‌های مدیترانه‌ای بود، عطر با رایحه مرکباتی نیز بیشتر برای خانم‌ها مناسب است و نوعی محصول زنانه به حساب می‌آید.

 • عطر با رایحه شرقی یا کهربایی

عطر با رایحه شرقی نیز یکی از معروف‌ترین انواع رایحه عطر است که بوی گرم، شیرین و غلیظی دارد. این دسته شامل رایحه هایی مانند وانیل، عنبر، عود، کندر و مشک است. رایحه‌های شرقی معمولا از ترکیب رایحه‌های خاکی و رایحه‌های حیوانی مانند عنبر تهیه می‌شوند. در ترکیب عطرهای با رایحه شرقی گاهی از برخی ادویه‌جات مانند دارچین، میخک یا وانیل و گل‌هایی چون ارکیده، یاسمن یا شکوفه نیز استفاده می‌شود. عطرهای شرقی اغلب اغوا کننده و مرموز هستند و برای استفاده در مهمانی‌های شبانه و فصول سرد سال، گزینه هوشمندانه‌ای خواهند بود.

عطر با رایحه شرقی

عطر با رایحه شرقی

 • عطر با رایحه چوبی

این دسته شامل رایحه هایی مانند چوب صندل، سدر و بلوط است. عطرهای چوبی اغلب مردانه و با اعتماد به نفس در نظر گرفته می شوند. این رایحه منحصر به فرد برای افرادی مناسب است که به طبیعت علاقه بسیاری دارند و حس بودن در جنگل را در آنها تداعی می‌کند. عطر با رایحه چوبی، عطرهایی تلخ و گرم و گاهی خنک که بیشتر برای روزهای سرد سال مناسب هستند، که بیشتر برای خانم‌ها مناسب هستند.

عطر با رایحه چوبی

عطر با رایحه چوبی

 • عطر با رایحه اقیانوسی

عطر با رایحه اقیانوسی یک رایحه تقریبا تازه و جدید بوده که بوی آن یادآور دریا، اقیانوس، سواحل ماسه‌ای، صخره‌ و هوای مرطوب است که مناسب روزهای تابستانی هستند. رایحه اقیانوسی از ترکیبات مصنوعی بدست می‌آید و حس سرزندگی را در مخاطب به وجود می‌آورد. استفاده از عطر با رایحه اقیانوسی برای ملاقات‌های رسمی مانند مصاحبه شغلی بسیار مناسب است.

 • عطر با رایحه خوراکی(گورمند)

این دسته شامل رایحه هایی مانند شکلات، وانیل و قهوه است. عطرهای گورمند اغلب خوشمزه و اغوا کننده در نظر گرفته می شوند.

سخن پایانی

هنگام انتخاب عطر، مهم است که رایحه ای را انتخاب کنید که با شخصیت و سبک زندگی شما مطابقت داشته باشد. همچنین باید در نظر بگیرید که در چه مواقعی می خواهید عطر را بزنید. به عنوان مثال، ممکن است بخواهید در طول روز یک عطر سبک و خنک و در شب یک عطر سنگین و اغوا کننده بزنید.

علاوه بر رایحه، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باید هنگام انتخاب عطر در نظر بگیرید، مانند غلظت، ماندگاری و قیمت. غلظت عطر به مقدار روغن معطر موجود در آن اشاره دارد. هر چه غلظت بیشتر باشد، عطر قوی تر و ماندگاری آن بیشتر می شود. قیمت عطر نیز می تواند بسته به برند، کیفیت مواد و غلظت آن متفاوت باشد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

سبک خاص

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *